منوی دسته بندی

۸ راز خانواده های موفق و همسران شاد

ارتباط همسران شاد

مقدمه:

اگر شما مجرد هستید، حتما این دغدغه را دارید  که چگونه در آینده خانواده ای را تشکیل دهید که  شاد و موفق باشد؟

اگر متاهل هستید؛ همواره با خود اندیشیده اید که چگونه خانواده اتان را بالنده و شاد و موفق نگهدارید و حتی آنرا بهبود بخشید؟

و اگر خدایی نکرده خانواده خود را ناشاد یا ناموفق دیده اید، برایتان این سئوال پیش آمده که آیا می توانم خانواده ام را بازسازی کرده و روابط خودم و همسرم و فرزندانم را شاد و موفق گردانم؟!

اگر شما هم دنبال راز و رمزهای زندگی سالم و خوب و خانواده بالنده و موفق می گردید می توانید در این مقاله آن را پیدا کنید:

راز اول خانواده های شاد و موفق: منافع شخصی را فدای حفظ پیوند می کنند.

همسران دنبال منافع شخصی نبوده و معامله گر نیستند

ازدواج بر مبنای معامله، یا ازدواج بر اساس تقویت پیوند و اعتماد؟

الف) در دنیای امروز ازدواج رابطه ای است بر مبنای معامله در جهت منافع شخصی. هر زوج مراقب است در این معامله نه ببازد و نه عقب بماند.

متاسفانه در اکثر خانواده های امروزی رابطه همسران بر اساس معامله هست که زن و شوهر دنبال سهم خود از زندگی هستند. زوجین مثل دو شریک هستند که با حساب و کتاب و خط کشی دقیق سود و زیان های خود و همسرشان را محاسبه می کنند.

خانوادهای که معامله گر و شریک هستند ، زن و شوهر در یک تیم نیستند که برد یا باخت خود را مشترک تلقی کنند. بلکه هر کدام در مقابل هم قرار می گیرند. هر کدام سعی می کند به طریق منافع خود را کسب کند. گاهی با زبان خوش، گاهی با تلافی، گاهی به پنهانکاری، گاهی با جدل، گاهی با زورگویی، گاهی با بدگویی و …، هر کدام از زوجین سعی می کند برنده این بازی شود. یعنی اینگونه خانواده ها به بازی برد – باخت اعتقاد دارند.

ب) در خانواده های شاد و موفق؛ اعتماد و توجه به رفاه و عواطف شریک زندگی، روش رایج رابطه همسران خوشبخت می باشد.

همسر و شریک زندگی باید به شما اعتماد کند که شما حامی و پشتیبان او هستید نه، اینکه شما را معامله گر  منافع شخصی بداند. روابط زوج های شاد شبیه بازیهای برنده-برنده مبتنی بر همکاری است نه برنده-بازنده رقابتی.

ج) همسران در زندگی موفق و خانواده شاد، این توانایی را دارند که ارضاء نیازهایشان را به تعویق بیندازند و صبر پیشه کنند. در واقع همسر توانمند بر اساس منطق و تفکر سعی می کند، در خواسته خود عجله و بی صبری نکند و آنرا بر اساس منطق و شرایط همسرش به تاخیر بیندازد.

مهارت خویشتنداری و صبر در عقب انداختن خواسته ها یکی از راز و رمزهای خانواده موفق می باشد. از طرفی همین همسران به عواطف و رفاه همسرشان توجه نشان می دهند و به او اعتماد دارند که از آنها پشتیبانی و حمایت دریافت خواهند کرد.

راز دوم خانواده های شاد و موفق: هیجانات مثبت بر هیجانات منفی غلبه دارد.

در روابط زوج های موفق و شاد، هیجان مثبت ۵ برابر هیجان منفی هست. در حالی که در گفتگوی همسران ناراضی و ناشاد هیجانات منفی بر مثبت می چربد.

زوجهای شاد می توانند تمرکز و توجه بهتری روی موضوعات جذاب، شاد و دوست داشتنی داشته باشند و هر وقت بخواهند توجهشان را بر چیز دیگری تغییر دهند. بر این اساس همسران خوشبخت و شاد سعی می کنند ذهن و تمرکز خود را از چیزهای منفی تغییر دهند و بر مسائل مثبت تمرکز کنند.

راز سوم خانواده های شاد و موفق: تحسین و ستایش به جای عیبجویی از همسر

همسران و زوج های عیبجو مدام در پی یافتن اشتباهات دیگران  و همسر خود هستند و از طرف مقابل برای انتقادسازنده اشان انتظار تشکر هم دارند. در حالی که زوج ها و خانواده شاد مدام در پی آنند که چیزهایی برای تحسین و ستایش  یکدیگر پیدا کنند.

راز چهارم خانواده های شاد و موفق:  تکریم و احترام به جای تحقیر کردن همسر

تحقیر کردن همسر، از بهترین پیش بینی کننده های طلاق است. تحقیر کردن همچنین باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن شده و ابتلا به بیماری ها را بیشتر می کند. اگر همسرتان را تحقیر کنید بدترین حالت اینست که او هم این تحقیر را بپذیرد، در آن صورت همسری که خود را حقیر بداند تن به هر پستی و عیبی خواهد داد.

راز  پنجم خانواده های شاد و موفق:  پذیرش و هم حسی کردن با همسر به جای جبهه گیری، بحث و جدل

زوجهای ناشاد  و همسران ناراضی در گفتگو حالت تدافعی دارند، مقابله به مثل می کنند، یا طوری با ناله کردن رفتار می کنند که گویی یک قربانی بی گناه هستند. اما همسران موفق سعی می کنند در گفتگو شنونده خوبی باشند، هم حسی کنند، سعی می کنند همسرشان را درک کنند. میان حرف های همسرشان نمی دوند. به هنگام صحبت های همسرشان در فکر جواب دادن به او نیستند. و سعی می کنند گفتگو را نرم کنند و با همراهی و همدلی و هم حسی فشار ها را کم کنند. لذا حس های منفی خود را کنترل کرده و ارتباط گرم را با همسرشان حفظ کنند.

راز  ششم خانواده های شاد و موفق:  ذوق گوش دادن به جای سکوت و کناره گیری

همسران موفق و زوج های شاد، می شنوند، نگاه می کنند، سرشان را تکان می دهند، صداهای کوتاهی مثل آهان، اوهوم رد و بدل می کنند. اما زوج ها ناموفق مانند کناره گیرها در حالی که در عمل صحبت های گوینده را می شنوند، هیچ علامتی از گوش دادن نمی دهند. و خیلی تمایل و ذوق برای شنیدن حرف های همسرشان نشان نمی دهند.

راز  هفتم خانواده های شاد و موفق:  جذب هیجان مثبت شدن به جای جذب هیجانات منفی

همسران موفق و زوج های شاد در روابط خود به سادگی جذب هیجانات مثبت می شوند و در آن می مانند، اما ناشادها خیلی زود هیجان منفی را می گیرند و دیر و سخت از هیجان منفی بیرون می آیند و بازگشت دوباره به هیجان منفی هم در آنها سریع است.

راز  هشتم خانواده های شاد و موفق:  توجه به هیجانات همسر حتی اگر منفی هست به جای فرار از همسر

  • زوج های موفق و همسران شاد به هیجانات منفی حتی با شدت کمتر همسر، توجه می کنند و همسرشان مجبور نیست برای جلب توجه، شدت هیجانش را بالا ببرد. آنان از درد شریک زندگی آگاهی دارند.
  • از لحظات هیجانی فرار نمی کنند و توجه به آن را فرصتی برای صمیمیت می بینند.
  • نسبت به هیجانات منفی صبورند.
  • به خواسته ها و نیازهای شریک زندگی توجه می کنند.
  • برای فهم هیجانات منفی تلاش می کنند و تدافعی عمل نمی کنند.
  • سعی می کنند ناراحتی های همسر را درک کنند و با او همدلی کنند.

نکته مهم:

مطابق پژوهش های انجام گرفته حدود ۷۰ % مشکلات ارتباطی زوج ها بر اساس تفاوت های

شخصیتی غیر قابل حل اتفاق می افتند که هرگز تغییر نمی کنند و اغلب زوج ها در باره این

موضوعات دائمی به بن بست می رسند.

تنها درصد کمی از زوج ها قادرند بدون رنجش و خصومت در باره آنها گفتگو کنند.


مدیر سایت ravan123.ir وب‌سایت
برای مطالعه مقالات و مطالب بیشتر از مدیر روان 123 لطفا به سایت های http://hamdardi.com و http://hamdardi.net مراجعه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

question